9th KIIT Intra Moot Court Competition, 2017

The 9th KIIT Intra Moot Court Competition, 2017 was organised by the KIIT Law School Moot Court Society, School of Law, KIIT University,  on 4th and 5th of March, 2017 for the Moot Proposition I and 11th and 12th March, 2017 for the Moot Proposition II. To prevent biasness and to make sure the Intra competition was equal for everyone, the competition was divided into two separate moot problems, one for the 1st and 2nd years and the second problem for the 3rd year and above.

The Moot Proposition I was relating to Contract Laws and the participants did fairly well and some of the first years ended up in winning some of the prizes as well. Moot Proposition II related to Family Laws and a little bit of aspect of International Law, which saw participants primarily from the 3rd Years and providing quiet a competition to savor.

The Knowledge Partners SCC Online and EBC sponsored the prizes for the winners in the form of books published by EBC.

The Intra Moot follows with a list of 20 Moots in our country which shall be allotted to the Top 20 teams (20 for the participants of Moot Proposition I and 20 for the participants of Moot Proposition II) and there is one more list for Open Challenge, which consists of other Top-20 moots in our country and abroad, which primarily focuses on the biggest moots.

RESULTS-MOOT PROPOSITION- I

Winners: Team Code A 917

Speakers: Disha Mazumdar (2nd year), Pranjal Pranshu (2nd year)

Researcher: Himanshu Muduli (2nd year)

Runner’s Up: Team Code A 941

Speakers: Aparna Srivastava (2nd year), Lovely Singh (2nd year)

Researcher: Anku Anand (2nd year)

2nd Runner’s Up: Team Code A 963

Speakers: Namrata Gayen (2nd year), Debottam Das (2nd year)

Researcher: Arkaprabho Roy (2nd year)

Best Written Submission: Team Code A 963

Participants: Namrata Gayen (2nd year), Debottam Das (2nd year), Arkaprabho Roy (2nd year)

Best Speaker (Male): Debottam Das (2nd year)

Best Speaker (Female): Disha Mazumdar (2nd year)

Best Researcher: Syeda Muneera Ali (2nd year)

RESULTS-MOOT PROPOSITION- II

Winners: Team Code B 901

Speakers: Tirthankar Das (3rd Year), Pratayee Saha (3rd Year)

Researcher: Abriti Barman (3rd Year)

Runner’s Up: Team Code B 908

Speakers: Alibha Mishra (3rd Year), Tejaswani Tripathy (3rd Year)

Researcher: Gaurav Satpathy (3rd Year)

2nd Runner’s Up: Team Code B 921

Speakers: Bitasta Ganguly (3rd Year), Abhipsha Mahakud (3rd Year)

Researcher: Adhip Ghosh (3rd Year)

Best Written Submission: Team Code B 921

Participants: Bitasta Ganguly (3rd Year), Abhipsha Mahakud (3rd Year), Adhip Ghosh (3rd Year)

Best Speaker (Male): Saunak Rajguru (3rd Year)

Best Speaker (Female): Anwesha Sinha (3rd Year)

Best Researcher: Anya Behera (3rd Year)

Join the discussion

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 × five =